Výživa

Zmeňte svoju životosprávu a vytvarujte si telo...

Zmeňte svoju životosprávu a vytvarujte si telo...

Nič si nenahovárajte. Je dokázané, že ukladanie podokožneho tuku je takmer vo všetkých prípadoch spôsobená prejedaním sa. Celá rada hormonálnych porúch, v ktorých ludia hľadajú príčiny svojej nadváhy, vznikla práve v dôsledku nesprávnej životosprávy. A toto všetko funguje aj bez nákladnej hormonálnej liečby. Treba len vydržať. Svalová činnosť totiž niekoľkonásobne zvyšuje energetický výdaj. To je dôležitý faktor pre správnu sekréciu hormónov, ktoré priaznivo pôsobia na látkovú výmenu. Takže sa hýbte aspoň 2-3-4 krát do týždna. Zároveň sa uľahčuje štiepenie zásobného tuku a podporuje sa jeho spálenie v pracujúcom svale. Preto treba tieto hormóny “rozhýbať”.

Správna tvorba jedálnička:

Dennú dávku potravy si rozdelíme do šiestich jedál s približne týmto energetickým obsahom:
raňajky 25%
desiata 10%
obed 25%
olovrant 10%
večera I. 20%
večera II. 10%

Príklad ako by vaše stravovanie mohlo vyzerať:

Raňajky: 3dcl voda s citrónom, praženica, celozrnný toast
Desiata: strúhane jablko, banán, strúhaný kokos, ovsenné vločky
Obed: chudé varené kuracie, alebo morčacie mäso, varené zemiaky, surová zelenina ako šalát (s citrónom, olivovým olejom)
Olovrant: tuniak, celozrnné pečivo, zelenina
Večera I.: 
 chudá šunka, varené vajcia, zeleninový šalát
Večera II.: tvaroh alebo proteín 

Jednotlivé jedlá majú byť od seba vzdialené cca 3 hodiny. Všetko si naplánujte.
Nezabúdajte, rovnomerné rozloženie potravy je dôležité z hľadiska vstrebávania a využitia živín. Snažte sa jesť Vaše jedlo vždy približne v rovnakom čase, ale pravdaže v závislosti od denného režimu. Zabezpečíte tak vyrovnanú hladinu krvného cukru a nebudú Vás rozptylovať rôzne “drobnosti”, z ktorých budete telu opäť ukladať do tuku.
Pravidelne si tiež kontrolujte váhu a zaznamenávajte ju. Ideálne je mať však váhu s ktorou si môžete odmerať hlavne percento podkožného tuku tele a svalovu hmotu. To sú najlepšie ukazovatele toho ako sa Vám darí telo tvarovať.


Ak sa Vám článok páči, zdieľajte ho medzi svojích priateľov. Ďakujem.

Autor: Mgr.Marián Rybár


Späť na zoznam

Výživa