TrainingForLife

Výživa

Ako zrýchliť metabolizmus?...

Ako zrýchliť metabolizmus?...

Veľmi dôležitú úlohu v rýchlosti metabolizmu hrá strava. Nemali by ste hladovať, ale zároveň by ste sa nemali prejedať. Ak budete hladovať, telo zareaguje spomalením metabolizmu. Najlepším riešením je jesť viac menších porcií. Tým udržíte telo zamestnané látkovou premenou (trávením potravy tiež spotrebúvame energiu), zabránite veľkých výkyvom hladiny cukru v krvi (návaly chuťou na sladké).

Nevynechávať raňajky, ktoré naštartujú metabolizmus.

Večer obmedzte príjem sacharidov. Najväčší príjem sacharidov by mal byť skonzumovaný dopoludnia a hneď po tréningu. Keď už sme u bielkovín, tak pri obmedzení sacharidov je ideálny naopak zvýšiť príjem bielkovín, aby Váš kalorický príjem nebol príliš znížený. Na strávenie bielkovín musí organizmus spotrebovať viac energie (cca o 20-30%), než na trávenie sacharidov. Jednoduché cukry skúste zo svojho jedálnička vyradiť úplne.

Dodržujte pitný režim. Aj voda je dôležitá pre správne fungovanie metabolizmu.

Pravidelne sa hýbte. Tým mám na mysli samozrejme aeróbne aktivity aspoň 3x týždenne po dobu minimálne 30 minút, najlepšie doplnené tréningom v posilňovni.

Pozor na alkohol. V jednom grame alkoholu je 8 kcal a pritom Vás vôbec nezasýti. Sú to tzv. Prázdne kalórie. Navyše energia získaná z alkoholu sa využíva prednostne pred energiou z potravy a ako už viete, prebytok kalórií sa uloží vo forme tuku.

Vyhnite sa stresu. Stres je veľmi mocný nástroj a dokáže rozhodiť celý metabolizmus. 


Späť na zoznam

Výživa