Výživa

Chcete mať viac sily a energie?...

Chcete mať viac sily a energie?...
Kofeín
Kofeín v tomto zozname určite nemôže chýbať. Stimuluje centrálny nervový systém, môže sa podieľať na spaľovaní tukov a zvyšuje celkovú vytrvalosť pri športových aktivitách. Pre niekoho je jednoduchšie užívať kofeínové tablety, ktoré majú navyše menšiu výhodu v tom, že viete presne koľko miligramov kofeínu prijmete. Iní zas uprednostňujú príjem kofeínu cez klasickú kávu, prípadne iné kofeínové výrobky. Na podporu fyzického výkonu sa najčastejšie odporúča užívať 200-600 mg kofeínu (závisí to hlavne od vašej citlivosti na tento stimulant a na frekvencii, s ktorou ho užívate).

Vitamíny skupiny B
Vitamín B je vo všeobecnosti veľmi spoľahlivým dodávateľom energie. Ľudia jeho príjem niekedy podceňujú a zanedbávajú. Pravdou je, že cvičenec s kvalitnou a vyváženou stravou ich má vo svojom jedálničku dostatok (v hojných množstvách ich obsahujú napríklad celozrnné výrobky), no určite nič nepokazíte ani tým, ak budete užívať B-komplex alebo pangamín, ktorý obsahuje okrem rôznych vitamínov B aj veľa ďalších užitočných vitamínov a minerálov.

BCAA
Aminokyseliny s rozvetveným reťazcom, medzi ktoré patrí leucín, izoleucín a valín, sú alternatívynm zdrojom energie pre svaly, bez spotrebovávania glykogénových zásob a vyčerpania. Za efektívne dávkovanie môžeme považovať 5 a viac gramov ráno, pred tréningom a po tréningu.


Ak sa Vám článok páči, zdieľajte ho medzi svojích priateľov. Ďakujem.

Autor: Mgr.Marián Rybár


Späť na zoznam

Výživa