Výživa

Vyberáte si správne potraviny aby ste úspešne tvarovali telo?...

Vyberáte si správne potraviny aby ste úspešne tvarovali telo?...
Tak ako? Viete ake potraviny si v obchode nakupovať? Otázka dôležitá najmä pre ľudí, ktorí by možno radi schudli. Stačí ak sa len obávajú, že pri prvom zaškvŕkaní v žalúdku to nezvládnu a pôjdu sa najesť. Vedzte, že rozumné chudnutie a zbavovanie sa podkožného tuku Vám umožňuje jesť dostatočné množstvo kvalitných potravín. Rozhodnutie o tom akých potravín a koľko, závisí vždy len a len na Vás.
 
Mäso
 
Najvhodnejším kandidátom bude chudé biele mäso z hydiny a rýb. Vyskúšať sa oplatí aj králičie mäso. Hovädzie a bravčové mäso má byť zastúpené v menšej miere. Ak si však nedokážete nedeľný obed predstaviť bez rezňa, nevešajte hlavu a pokojnene si ho doprajte. Bude ale samozrejmé, že pred úpravou z neho odstránite všetok viditeľný tuk.
V prípade mäsa sa oplatí uvažovať o jeho kombinácií či úplnom nahradení sójovými produktmi. Výhodou texturovaných sójových výrobkov je to, že neobsahujú žiadny lepok, ani cholesterol a majú len minimum tuku. Známe plátky, alebo kocky môžete upravovať podľa vlastnej fantázie na ľubovoľný spôsob. Výsledkom je prijateľná chuť a vynikajúca nutričná hodnota.
 
Zelenina
 
K pilierom chudnutia a zbavovania sa tuku patrí práve zelenina. Vďaka svojmu obsahu vitamínov, minerálov a potrebnej vlákniny sa môže konzumovať k čomukoľvek a prakticky v akomkoľvek množstve. Najcennejšia je čerstvá zelenina v surovom stave. V tejto forme ju môžeme použiť v obľúbených šalátoch alebo množstve sekaných či strúhaných príloh. Vysoká biologická hodnota ju predurčuje k tomu, aby sa stala samozrejmosťou každého hlavného jedla. Uhorka, rajčiny, paprika, bataty, kapusta, šalát, to všetko by malo byť vo vašej chladničke. 
 
Ovocie
 
Rovnako vhodné je aj ovocie. Výborná náhrada rôznych keksíkov, čokolád a sladkých “drobností”. Pri jeho výbere sa riaďte podľa obsahu sacharidov a hodnoty glykemického indexu.
Nikdy pri chudnutí skutočne nehladujte. Radšej použite tzv. očistné dni, kedy budete prijímať len ovocno-zeleninovú stravu. Napríklad taký očistný víkend vám vôbec neublíži. A pokiaľ budete aj v bežnom týždni dodržiavať skutočne rozumné stravovanie sa, priaznivý výsledok je viac ako istý.  Zaujímavé je najme ovocie ako banány, jablká, ananásu, papáje, grepu a melónu. Dajte však pozor, aby ovocie nebolo ani plesnivé a ani nahnité.

Takže ak sa dá, vykašlite sa na nákup polotovarov, konzerv, sladkostí, sýtených nápojov a ďalším potravinám, ktore by mohli vaše telo zbytočne znehodnocovať.

Ak sa Vám článok páči, zdieľajte ho medzi svojich priateľov. Ďakujem.

Autor: Mgr.Marián Rybár
 

Späť na zoznam

Výživa