Výživa

Chcete vedieť ako to je naozaj s fast foodmi?

Chcete vedieť ako to je naozaj s fast foodmi?
Aj podľa niektorých profesionálnych športovcov nemusia fastfoody vždy viesť k porušovaniu diéty a dokážu si s tým v prípade potreby poradiť. Základom je objednať si v nich stravu poskytujúcu všetky pre vás potrebné živiny. Napríklad, ak by ste mali zjesť 200 gramov kuracieho mäsa, dávku zeleniny a ekvivalentnú dávku ryže, vyberte si ako náhradu napríklad varené zemiaky a dve grilované kuracie prsia so šalátom. Mnoho ľudí je niekedy nútených stravovať sa mimo domova. No väčšina reštaurácií ponúka kuracie prsia, rybu, ryžu, zemiaky a zeleninu a dokážu to pripraviť aj na pare, prípadne pečené a bez oleja.

Veľké množstvá nezdravých tukov na prípravu rýchleho občerstvenia sa používajú väčšinou menejkvalitné tuky. Keďže sú tieto jedlá cenovo prístupné, nemôžeme očakávať, že v nich budú najkvalitnejšie potraviny.Môžete sa udržať v dobrej forme, ak sa orientujete na potraviny s nízkym obsahom tuku, ktoré nájdete vo väčšine zariadení s rýchlym občerstvením. Raz za čas si môžete dopriať aj kurací hamburger s malou porciou hranolčekov, najmä ak máte ťažký tréningový deň, ktorý zahŕňa aj vytrvalostný tréning. Ak pociťujete raz za čas potrebu dať si tučné jedlo, je to v poriadku, akurát dbajte na to, aby sa to nestalo vaším zvykom.
Ak ste nútený stravovať sa mimo domova, vyberte si potraviny s nízkym obsahom tuku a cukru. Nájdete ich vo väčšine stravovacích zariadení.

Avšak nieje fast food ako fast food

 
Prebytok soli a prídavných látok, ako sú rôzne ochucovadlá a zvýrazňovače chuti, vďaka ktorým má jedlo výraznejšiu chuť a rýchlejšie si ho obľúbime.
Predpečené pečivá obsahujú rôzne prídavné látky, ktoré predlžujú lehotu trvanlivosti.
Obsahujú priveľa jednoduchých sacharidov, pretože sa používajú najmä výrobky z bielej múky, ako je biele pečivo či pizza. V bielej múke chýbajú dôležité minerálne látky a vitamíny.
Rizikové je najmä ak by boli jedlá pripravované v prepálenom tuku. „Vtedy vznikajú obzvlášť agresívne mastné kyseliny, ktoré vážne ohrozujú naše zdravie,“. Väčšinou majú vysokú energetickú hodnotu. Je to kalorická bomba. „Keď zjeme napríklad žemľu s plátkom dusenej šunky a paradajkou, priemerná energetická hodnota tohto jedla je 528 kJ na 100 g, čo je v poriadku. Vysokú energetickú hodnotu však majú potraviny, ktoré obsahujú málo vody, ako sú napríklad sucháre, oplátky, trvanlivé salámy, veľmi tvrdé syry, bravčová masť, olej, slanina. Bežná strava by mala mať na 100 g priemernú energetickú hustotou okolo 500 až 600 kJ, fastfoodové jedlá však dosahujú vyššie hodnoty,“.

Ak sa Vám článok páči, zdieľajte ho medzi svojich priateľov. Ďakujem.

Autor: Mgr.Marián Rybár

Späť na zoznam

Výživa