Výživa

Viete čo jesť pred tréningom?...

Viete čo jesť pred tréningom?...

Zostáva vám hodina a pol alebo hodina do tréningu? Neviete, čo pred ním skonzumovať? Tu je zopár príkladov jedál vhodných pre
konzumáciu pred tréningom, ktoré nevyžadujú dlhú prípravu a budú základom lepšieho výkonu.


Pred tréningom by ste mali prijať energiu, ktorej dominantným zdrojom sú sacharidy. Asi 40 % by malo prísť z bielkovín. Snažte sa príjem tukov obmedziť na minimum, prípadne sa mu úplne vyhnúť. Taktiež je dôležité sacharidy prijímať v komplexnej forme (zelenina, hnedá ryža, ovos, celozrnné výrobky) a vyhýbať sa ich rýchlym alternatívam (biele pečivo, sladkosti).

Ďalším faktorom pri predtréningových jedlách je doba ich strávenia. Veľké jedlá potrebujú až tri či štyri hodiny, aby boli premenené na energiu. Preto sa viac treba sústrediť na menšie pokrmy, ktoré budú strávené do jednej až dvoch hodín. Najlepšími predtréningovými jedlami sú:


BANÁNY
Banány predstavujú veľmi dobre stráviteľný druh sacharidov, ktoré sa vám pred tréningom hodia. Takisto v ňom nájdeme aj draslík, ktorý podporuje správnu funkciu svalov. Intenzívnym tréningom jeho hodnota v tele opäť poklesne.

OVSENÉ VLOČKY
Ovsené vločky sú plné vlákniny, takže majú nižší glykemický index. Sacharidy sa uvoľňujú do krvi pozvoľna, smerujú do svalov a udržiavajú vašu energiu dostatočne vysokú počas celého priebehu tréningu. Takisto v nich nájdete vitamíny zo skupiny B, ktoré sa pri cvičení tiež zídu.

JOGURT
Jorgurt je bohatý na magnézium, ktoré vám dodá pred tréningom energiu a aktivuje enzýmy, ktoré sa zúčastňujú metabolizmu bielkovín a sacharidov. V tomto smere je možné odporučiť viac grécky jogurt, ktorý má menej cukru.

KÁVA
Možno sa čudujete, ako sa sem dostala tekutina. Káva je pre tréning prospešná a možno ju považovať aj sa akýsi výživový doplnok, konkrétne stimulant energie. Šálka čiernej kávy vám poskytne nabudenie a dlhotrvajúcu energiu, ktorú zužitkujete pri vašom tréningu. A neobsahuje umelé zložky ako suplementy s podobným účinkom.

 

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho medzi svojich priateľov. Ďakujem.

Autor: Mgr. Marián Rybár



Späť na zoznam

Výživa