Výživa

Chcete lepšie a zdravšie vyzerať? Pomôžem vám jednoduchými radami...

Chcete lepšie a zdravšie vyzerať? Pomôžem vám jednoduchými radami...
Strava je samozrejme jeden z najdôležitejších faktorov pri tvarovania Vášho tela. O strave už bolo toho povedané veľa, ja Vás však nebudem trápiť vypočítavaním kalorického príjmu a podobnou matematikou. Môžem Vám pomôcť jednoduchými radami, podľa ktorých sa každý deň dá riadiť. Chce to však disciplínu a menej výhovoriek.
Stravujte sa zdravo a vyhýbajte sa rýchlemu občerstveniu. Stravu nemusíte meniť o 180 stupňov. Stačí ak sa najskôr naučíte správnemu načasovaniu. Naučte sa jedávať 5 až 6 x denne malé porcie jedál, ktoré máte radi (sladkosti nie sú jedlo). Toto je jeden z hlavných kľúčov k Vášmu cieľu, tak ho nezahadzujte a prispôsobte sa! Až také ťažké to nie je. Snažte sa v strave uprednostňovať zdravé jedlá ako sú napríklad ryby – vhodná forma bielkovín s menším obsahom sacharidov, ideálna pre regeneráciu organizmu po náročnom tréningu a v čase regenerácie. Pokus o schudnutie sa ľahko može zmení v zúfalú a nekontrolovateľnú snahu v začarovanom kruhu, kde aj tak nakoniec zlyháme.

Nejesť alebo jesť, čo najmenej, v každom z vás vyvoláva pocit najrýchlejšej straty hmotnosti, ale opak je pravdou. Týždne sa každým dňom stávajú neznesiteľnými, stupňujúcou sa predstavou na jedlo a skôr, či neskôr znova podľahneme svojim chuťovým bunkám.

Myslenie je jednou z dôležitých súčastí pri správnej diéte
Musíte pochopiť, že jeme pre život! To znamená, že deň začneme v každom prípade raňajkami. Väčšina z nás urobí chybu hneď v prvom kroku, vyhovoríme sa na čas v lepšom prípade, že nemáme chuť atď. Začať môžeme veľmi pestro (jogurty, protein, vajíčka, tuniak, hrašok, cereálne pečivo, atď.), samozrejme v primeranom množstve a nie všetko spolu.
Približne o 2 až 3 hodiny začneme pociťovať hlad, čo je ďalšou nápovedou, kedy treba doplniť požiadavku organizmu. V tomto prípade je vhodnou stravou ovocie. Týmto predídeme extrémnej dávke obeda. Ako vieme, čo je správna porcia?! Nič nepokazíme plátkom kuracích pŕs so zeleninou (dusenou alebo čerstvou) a polovičnou dávkou prílohy (najlepšie ryža). Je samozrejmé, že celý život nemôžeme jesť len takúto kombináciu, ale dôležitým faktorom je obmedziť živočíšne tuky (nie však vypustiť úplne), čo znamená jesť menej vyprážaného, pečeného a vareného v množstve oleja, tuku a masla. Namiesto týchto produktov použijeme panenský – olivový olej, kokosový olej, rastlinné tuky so zníženým obsahom cholesterolu a hlavne minimalizujeme množstvo. Po tomto type obeda sa bude každý z nás cítiť nasýtený, čo je však najdôležitejšie, nie prepchatý nezdravými nezmyslami. Čas na ďalšiu dávku pokrmu nám ohlási organizmus sám. Je dôležité nevytrápiť telo do extrému. Pri prvom náznaku hladu, zvolíme postup, ako pri desiate.

Jedzte keď ste hladný a prestante ked ste sýti. Každý z nás by si mal nájsť čas na svoje telo, v začiatku minimálne 1 hodinu denne. Keď sa naučíme chápať pohyb, ako každodennú potrebu, bude stačiť 1 hodina 3 až 4 x týždenne. Najúčinnejším prostriedkom na redukciu hmotnosti (tuku) sú kardio – cvičenia, akékoľvek (beh, bežiaci pás, bicykel, steper, aerobic), kde telo zapája všetky pohybové funkcie. Je potrebné dopĺňať tekutiny pravidelne, obzvlášť pri nadmernom výkone (voda, minerálka – jemne sýtená, nesýtená, iontové nápoje). Po výkone sa samozrejme dostaví pocit, ktorý je nám dobre známy, hlad. Netreba sa báť toho, že ste krvopotne zo seba dostali nejaké to kilo a teraz ho doplním. Ďalší nezmysel, ktorý musíme zavrhnúť hneď na začiatku. Je prirodzené, že telo si pýta, čo mu bolo zobraté. Pravdaže je len na nás, akým spôsobom a čím ho uspokojíme. Taktiež máme veľa možností: mäso (kuracina, morčacina, teľacina, hovädzina), ryby a v neposlednom rade zelenina, jeme bez príloh (ryža, zemiaky, pečivo), najneskôr 2 hodiny pred spaním.

Keď si to teraz zhrnieme, tak zistíme, že hladovať nie že nemusíme, ale nesmieme! Zmeníme len prísun tukov a cukrov v denných dávkach spojených s pohybom, ktorý sa za krátky čas stane samozrejmou súčasťou nášho životného štýlu.


Ak sa Vám článok páči, zdieľajte ho medzi svojích priateľov. Ďakujem.

Autor: Mgr.Marián Rybár


Späť na zoznam

Výživa