Výživa

Základné zložky potravy, ktoré vám pomôžu tvarovať telo...

Základné zložky potravy, ktoré vám pomôžu tvarovať telo...

Zdravá a vyrovnaná výživa je kľúčom k zdravému telu. Taká výživa musí spĺňať niekoľko požiadaviek a nemôžu v nej chýbať viaceré dôležité živiny, ktoré si vymenujeme v tomto článku. Na základe toho si potom musíte vyberať vhodné jedlá. Šesť skupín, ktoré by ma byť v strave každodenne zastúpené: voda, tuky, uhľohydráty, proteíny, minerály a vitamíny.

Voda: neobsahuje síce žiadne výživné látky, ale 60 až 75 percent ľudského tela tvorí práve táto vzácna tekutina. Dopravuje výživné látky do tela, reguluje teplotu tela a bez nej by sa nemohla uskutočniť látková výmena, proces trávenia, pomáha pri dýchaní, zabezpečuje regeneráciu kĺbov, preto ju telo vyžaduje počas námahy aj po nej.
V živote každého človeka platia dve základné pravidlá: Keď si smädný, napi sa! Keď športuješ, pi vodu, aj keď ťa nesmädí!

Proteíny: bez proteínov sa kulturistika robiť nedá. Denná dávka proteínov sa musí rozdeliť do šiestich jedál v pravidelných intervaloch počas celého dňa. Nemýľte si to s vyživovacími doplnkami, je to len náhrada za tie skutočné, ako napríklad mäso (odporúčam najmä morčacie prsia), ryža, mliečne výrobky či vaječné bielka.

Sacharidy (Uhľohydráty): sú energiou a motorom svalov. Delíme ich na uhľohydráty s vysokým pomerom krvného cukru, napríklad cestoviny, zemiaky, ryža, pečivo a mnohé ďalšie alebo s nízkym pomerom krvného cukru ako sú zelenina, ovocie, cereálie atď. Pred tréningom nikdy nepoužívajte uhľohydráty s vysokým obsahom cukru.

Tuky: dávajú telu silu, ale ich nadmerné užívanie vedie k priberaniu. Treba ich konzumovať rozumne a vždy hľadať tú správnu cestu. Bez totiž tukov neexistuje život: zhoršoval by sa stav mozgu, sluchu, zraku, kvalita pokožky, to je však už parketa pre odborníkov. Potešujúcou skutočnosťou je, že našťastie niet takého jedla, ktoré by obsahovalo nulovú hodnotu tuku. Výborným zdrojom tukov sú napríklad ryby, mäso, olivový olej a nesýtené oleje.

Vitamíny a minerály: Je ich viac ako 40 druhov a sú základnými, veľmi významnými látkami. Napomáhajú nám pri športovom alebo pracovnom výkone, zároveň posilňujú naše obranné látky aj prevenciu proti rakovine a infarktu. Najhlavnejšie sú vitamíny B (napríklad ananás, banán, mrkva), C (citrón, paradajky, grepfruit), E (broskyne, maliny, mango), A (melón, mrkva, paprika).
Medzi najhlavnejšie patria vápnik (ryby, mliečne výrobky), horčík (tmavá listová zelenina, vlašské orechy) a fosfor (sója, strukoviny).

Ak sa Vám článok páči, zdieľajte ho medzi svojich priateľov.

Ďakujem.

Autor: Mgr. Marián Rybár

 

 


 


Späť na zoznam

Výživa