Cesnak človek buď miluje, alebo nenávidí. Tí, ktorí ho odmietajú (či už pre jeho výraznú vôňu, alebo pikantnú chuť) však robia chybu. Cesnak je totiž jednou z potravín, ktoré majú významné postavenie nielen v gastronómii, ale aj v medicíne a podľa viacerých výskumov aj v bodybuildingu.
Účinnou látkou v cesnaku je práve prvok, ktorý spôsobuje jeho typickú arómu – alicín.
Allicín vzniká z aromatickej silice nazývanej aliin v momente keď narušíme bukovú stenu cesnaku. Podrvený alebo prelisovaný cesnak je teda účinnejší ako vcelku. Účinnou zložkou v cesnaku je práve alicín, ktorý sa však pôsobením vzduchu premieňa na diallyldisulfid. Vďaka tomu sa pri krájaní či lisovaní po kuchyni rozpína výrazná aroma cesnaku. Cesnak je vo všeobecnosti známy jeho antibiotickými účinkami a v ľudovom liečiteľstve sa využíva ako náhrada za klasické tabletkové antibiotiká. V súčasnosti sa vedie polemika o tom, že cesnak je možno ešte účinnejší ako najlepšie súčasné antibiotiká, pretože pôsobí aj proti tým druhom mikroorganizmov, na ktoré dostupné antibiotiká nedokážu reagovať.
Pre bodybuilderov obľubujúcich cesnak bude potešujúcou správou výsledok jedného z cesnakových výskumov. Výskum preukázal, že pravidelný príjem cesnaku u pokusných myší, ktoré boli kŕmené vysokoproteínovou diétou, spôsobil nárast hladiny testosterónu a dokonca pokles hladiny plazmového kortikosterónu.
Testosterón zohráva hlavnú úlohu v anabolizme bielkovín a glukokortikoidy, ktoré sú vylučované najmä vo forme kortikosterónu majú naopak katabolickú funkciu. V praxi to teda znamená, že cesnak napomáha rastu svalov dvojnásobne – nielen podporovaním tvorby testosterónu, ale aj potláčaním tvorby glukokortikoidov.
Pozor - musíte ho užívať správne!
Mnohí pridávajú cesnak do jedál nielen pre jeho výraznú chuť, ale aj preto, lebo veria, že tak niečo urobia pre svoje zdravie. Takisto nie každý zvládne surový cesnak zjesť len tak, a tak si radšej kupuje rôzne tablety, náhrady či cesnakové oleje. A v konečnom dôsledku môže niekomu vadiť pach, ktorý zostáva v dychu, ale niekedy aj v pote po užití cesnaku. Lenže pokiaľ chcete cesnak užiť ako ozajstný liek, musíte dodržiavať a myslieť na isté pravidlá, inak jeho účinky buď znížite alebo úplne potlačíte a takáto liečba bude vlastne bezcenná. Tu je 5 chýb, ktorým sa treba pri užívaní cesnaku vyhnúť.
1. Nie tabletkám a kapsuliam s olejom
Takáto forma lieku sa na prvý pohľad zdá určite prijateľnejšia, príjemnejšia a hlavne pohodlnejšia, než kedy ste si dali čerstvý cesnak, ktorý vám možno vženie slzy do očí a zanechá nepríjemný pach. Ale ak vezmete do úvahy svoje zdravie, účinky akýchkoľvek tabliet či kapsúl sú oveľa, naozaj oveľa menšie, než keď si dáte strúčik čerstvého cesnaku.
2. Nie varený
Cesnak sa do jedál používa ako korenina či dochucovadlo, čo je síce fajn, ale pokiaľ chcete cesnak užívať ako liek, tak by ste mali vedieť, že varenie či akákoľvek iná tepelná úprava z cesnaku odstráni všetok alicín. Takže aj v tomto prípade platí, jedine čerstvý, najlepšie rozdrvený, prípadne nakrájaný na tenké plátky.
3. Chráňte si mikroflóru
Keďže cesnak je naozaj silným antibiotikom, aj pri ňom si treba dávať pozor na zdravú mikroflóru. Tak ako iné lieky, aj on totiž môže zabiť aj tie dobré baktérie. Preto, ak ste zahájili liečbu cesnakom, mali by ste myslieť aj na probiotiká a dopriať si ich vo zvýšenej miere (najlepšie samozrejme z prírodných zdrojov a potravín).
4. Pozor na starý cesnak
Je dôležité naučiť sa rozoznávať starý cesnak od mladého, pretože starý cesnak nie je tak silný a má menšie účinky. Dobrý a silný cesnak a ten správny pre liečbu je cesnak so zeleným pruhom v strede. Ak držíte v rukách takýto cesnak, môžete si byť istí, že má presne tú liečivú silu, ktorú potrebujete. Ideálne je na takéto použitie zohnať bio alebo domáci cesnak.
5. Správna denná dávka
Pri liečbe cesnakom vám nebude stačiť zjesť jeden malý strúčik cesnaku denne, svoju silu ukáže len pri konzumácii vo väčšom množstve. Podľa odborníkov sú akurát dva až tri stredné strúčiky cesnaku denne, niektorí z nich tvrdia, že práve takáto dávka už aj v krátkej dobe účinne pomáha v boji s infekciou či iným problémom.
Môj tip: Najlepšie je schrúmať strúčik čerstvého cesnaku len tak alebo si ho podrviť a zjesť, ale určite nie každý niečo také znesie. Pomôcť si teda môžete tak, že čerstvý cesnak (nakrájaný alebo podrvený) primiešate alebo pridáte do niečoho, čo máte radi - napríklad med, kompót, mäso, tvaroh, atď. alebo ho nakrájaný proste iba niečím zapijete.
Ak sa Vám článok páči, zdieľajte ho medzi svojich priateľov. Ďakujem.
Autor: Mgr.Marián Rybár
Viete čo sa stane ak zjete strúčik cesnaku?...
05. října, 2020