Tréning

Zlepšujte sa v základných cvikoch...

Zlepšujte sa v základných cvikoch...
Dôležitým aspektom priberania aktívnej svalovej hmoty je uistenie sa, že prírastky telesnej hmotnosti zodpovedajú silovým prírastkom v základných komplexných cvikoch. Hlavnú skupinu týchto cvikov by mali tvoriť nasledovné prevedenia:

Drep, mŕtvy ťah, tlak na lavičke, zhyby, tlaky na ramená, príťahy v predklone, kliky na bradlách.
Samozrejme je úplne normálne a vhodné, ak budete tieto cviky rozumne dopĺňať a obmieňať s ich príbuznými cvikmi, medzi ktoré môžeme zaradiť napríklad:

Predný drep, mŕtvy ťah s vystretými nohami, príťahy T-tyče, príťahy jednoručiek v predklone, výrazový tlak, tlaky šikmo hore, tlaky s užším úchopom a podobne. Hlavné jadro tréningového programu na objem a silu by malo byť tvorené práve týmito skupinami hlavných cvikov, ktoré potom môžu byť doplnené niekoľkými asistenčnými a izolovanými cvikmi.

Vždy sa držte toho, čo vám aktuálne najlepšie zaberá
Každý jednotlivec môže reagovať aspoň o čosi inak na podobný typ tréningového programu. Je to spôsobené mnohými faktormi, rozdielnymi tréningovými požiadavkami, odlišným genetickým fondom, atď. Snažte sa zistiť, na čo vaše telo najlepšie reaguje a z dlhodobého hľadiska obmieňajte základné parametre tréningu – hlavne tréningový objem, tréningovú intenzita, frekvenciu, výber cvikov a rozdielne schémy sérii a opakovaní.
Nemôžete to však robiť chaoticky a každý týždeň skúšať niečo úplne iné. Takto to nikdy nebude fungovať ideálne. Pamätajte, že jednému typu tréningového programu musíte dať čas v priemere aspoň 4 týždne, aby ste mohli vyvodzovať komplexnejšie závery a posúdiť účinnosť programu.
 
Netrénujte celý rok tvrdo a starajte sa aj o svoje kĺby, ktoré vyžadujú dobrú mobilitu, stabilitu a samozrejme aj správnu techniku cvikov. Kĺby potrebujú k správnej funkcii flexibilné svaly a tkanivá, silu a koordináciu. Nepodceňujte to! Posilňovanie nie je iba o precvičovaní samotných svalov.


Ak sa Vám článok páči, zdieľajte ho medzi svojich priateľov. Ďakujem.

Autor: Mgr.Marián Rybár

Späť na zoznam

Tréning