Tréning

Chcete zlepšiť vytrvalosť vašich svalov?

Chcete zlepšiť vytrvalosť vašich svalov?
Ak áno, potom potrebujete pochopiť tréningové stratégie, ktoré by ste mali do svojho tréningu aplikovať.
Budovanie svalovej vytrvalosti je o činkách. Potrebujete do rúk chytiť závažia a vybrať si jeden z nasledujúcich troch spôsobov cvičenia:
 
Série s vyšším počtom opakovaní
Prvou metódou je využitie sérii s vyšším počtom opakovaní. Skutočne je to spôsob, ktorý pri budovaní svalovej vytrvalosti s dávkou trpezlivosti funguje. Namiesto toho, aby ste počet opakovaní držali v rozmedzí 6-8, cvičte počet opakovaní až do rozmedzia 12 až 15. To naučí svaly pokračovať v práci aj v čase, kedy už začína dochádzať k ich vyčerpaniu. Nesnažte sa ale prekračovať hranicu 15 opakovaní, kedy by ste už nepoužívali dostatočne ťažkú váhu.

Zhadzované série
Skvelým spôsobom, ako podporiť svalovú vytrvalosť a maximalizovať svalovú stimuláciu vedúcu k novým svalovým prírastkom, sú tzv. zhadzované série. Princíp je jednoduchý – zvolíte si ťažkú váhu, s ktorou budete cvičiť do zlyhania. Potom okamžite znížite záťaž a bez prestávky (resp. s minimálnou prestávkou) urobíte niekoľko ďalších opakovaní do ďalšieho zlyhania. Opäť znížite váhu a opäť urobíte niekoľko ďalších opakovaní. Pozor však pri tejto metóde na pretrénovanie.

Metóda „rest-pause“
Poslednou stratégiou je technika „rest-pause“, ktorá vám tiež v tomto smere vie poskytnúť veľké pokroky. Uplatnenie nájde v sérii, ktorá je podobná ako zhadzovanej sérii. Výnimkou je len to, že nebudete znižovať váhu. V praxi to vyzerá tak, že urobíte niekoľko opakovaní až kým nebudete cítiť, že sa blížite k zlyhaniu. K nemu nemôže dôjsť. Následne si dáte v sérii prestávku na zhruba 10 sekúnd a potom opäť robíte určitý počet opakovaní. Po nich zaraďte ďalšiu prestávku, ktorú môžete natiahnuť aj na 20 sekúnd. Potom urobte počet maximálny možný počet opakovaní.

Vyskúšajte jednu z týchto metód a svoj tréning posuniete do novej dimenzie.


Ak sa Vám článok páči, zdieľajte ho medzi svojich priateľov. Ďakujem.

Autor: Mgr.Marián Rybár

Späť na zoznam

Tréning