Tréning

Viete ako by mal vyzerať váš tréning?...

Viete ako by mal vyzerať váš tréning?...

Stavba tréningovej jednotky vychádza zo známych, všeobecne platných zásad, ktoré sú presne fyziologicky zdôvodniteľné. Tréningovú jednotku možno rozdeliť na viacero samostatných častí, z ktorých by sa ani jedna nemala zanedbať alebo podceniť.
 
Úvodná fáza
 
Úlohou úvodnej fázy je odreagovanie a sústredenie sa na vlastný tréningový proces. Ide o psychickú prípravu, v ktorej sa vizualizuje celý nasledujúci tréning, príp. technicky najnáročnejšie cviky.
 
Prípravná fáza
 
Úlohou prípravnej fázy je zahriatie organizmu a jeho príprava na zvýšenú námahu v nasledujúcej časti. Dôležité je dokonalé rozcvičenie a vykonanie strečingových cvikov, vďaka ktorým sa svalstvo natiahne, zvýši sa kĺbová pohyblivosť a zlepší nervovosvalová koordinácia. Na zahriatie organizmu použite intenzívne 2-3 minútové šliapanie na stacionárnom bicykli alebo bežiacom páse.
 
Hlavná fáza
 
Úlohou hlavnej fázy je optimálne zaťažiť a precvičiť dané svalové partie v súlade s vašim tréningovým plánom. Práve táto časť je ťažiskom celého tréningu, lebo práve tu sa využíva prekonávanie váhy vlastného tela, cvičenie s činkami, kladkami a rôznymi posilňovacími strojmi. Rovnako i v hlavnej fáze nemožno zabúdať na strečing vykonávaný medzi sériami.
 
Záverečná fáza
 
Úlohou záverečnej fázy je ukľudnenie organizmu. Vhodné sú dychovo-uvoľňovacie cviky a opäť krátky strečing, ktorým sa kompenzuje jednostranné silové zaťaženie z hlavnej fázy tréningu.


Ak sa Vám článok páči, zdieľajte ho medzi svojich priateľov. Ďakujem.

Autor: Mgr.Marián Rybár


Späť na zoznam

Tréning