Tréning

Dajte si pozor na pretrénovanie...

Dajte si pozor na pretrénovanie...
Pretrénovanie je vážny stav, ktorý v nepriaznivom prípade môže športovca vyradiť z činnosti aj na niekoľko týždňov. 
Príliš veľa dní tréningových jednotiek v rade môže byť problém. Ak je vaším cieľom hmota, musíte odpočívať. Mnohí kulturisti nie sú schopní trénovať viac ako dva po sebe nasledujúce dni. Pretože také trénovanie zvyčajne spôsobuje hormonálne zmeny, ktoré vedú k pretrénovaniu. V stave pretrénovania bežne ľahko poklesne hladina testosterónu a trochu stúpne hladina kortizolu.
Kortizol je stresový hormón vylučovaný kôrou nadobličiek a jeho sekrécia je odozvou na stres. V malých dávkach dokonca podporuje anabolizmus - budovanie svalovej hmoty. Keď sa ho však vylučuje väčšie množstvo, obzvlášť, keď aj len ľahko poklesne hladina testosterónu, rozkladá svaly navodzovaním katabolického prostredia.
Bez ohľadu na používaný tréningový systém, postupne klesá chuť do cvičenia, svaly sa pomalšie regenerujú. Niekedy sa k týmto príznakom pridáva aj znížená chuť do jedla a zvýšená potreba spánku. Takýto stav nie je ničím vážnym, treba ho rozpoznať a urobiť príslušné opatrenia. Príčinou môže byť monotónny tréning, diéta, kumulovaný nedostatok spánku, nedostatočná regenerácia. Ak sa dostavia opísané ťažkosti, najlepšie je prerušiť tréning na niekoľko dní, prípadne znížiť intenzitu tréningu alebo prechodne znížiť tréningovú frekvenciu.

Ak sa Vám článok páči, zdieľajte ho medzi svojich priateľov. Ďakujem.

Autor: Mgr.Marián RybárSpäť na zoznam

Tréning