Tréning

Tréning celého tela...

Tréning celého tela...
Takýto tréning sa spravidla cvičí každý druhý deň alebo trikrát týždenne.  Medzi hlavné výhody tejto metódy patrí, že žiadna svalová skupina nezaostáva a nevytvárajú sa tak predpoklady pre svalovú asymetriu. To platí, aj keď jeden tréning vynecháte. Keďže cvičíte celé telo, žiadna partia sa nedostane do nevýhody. Taktiež intenzita tréningu dobre pôsobí na zvýšenie metabolizmu a tým pádom na spaľovanie tukov. Má vplyv aj na zvýšenie kondície. Keďže v priebehu jednej jednotky musíte precvičiť celé telo, ťažko sa dá poriadne sústrediť na jednu svalovú partiu.

Cviky na jednotlivé partie – tréning celého tela
 
Prsia – Tlaky na lavičke (Benchpress), Tlaky na šikmej lavici, s veľkou činkou alebo jednoručky...
Chrbát – Príťahy veľkej činky v predklone, Sťahovanie kladky, mŕtvy ťah, zhyby na hrazde nadhmatom/podhmatom...

Ramená – Tlaky s jednoručkami v sede, Dvíhanie veľkej činky k brade, Tlaky s veľkou činkou nad hlavu, Military press...
Nohy – Drepy, Legpress, Predkopávanie, Zakopávanie, Výkroky, Výpady..
Brucho 
– Sracovačky, Sklápačky, Dvihanie nôh v ľahu na chrbte, Roller, Úklony na hyperextenzii...
Triceps – Tricepsové kliky medzi lavičkami, sťahovanie kladky lano, tricepsové sťahovanie kladky, Tlaky s úzkym úchopom...
Biceps – Kladivové zdvihy jednoručiek, Bicepsový zdvih veľkej činky prípadne Ez činky...

Lýtka – Výpony v sede, Výpony v stoji, Oslie výpony...
 
Pri tréningu celého tela je doporučené preferovať viacklbové cviky. Izolované cviky na jednotlivé partie sú vhodné pre pokročilých, ktorých chcú dotvarovať napr zaostalé partie tela.
Určite doporučujem zaradiť do tréningu cvik  na chrbát – Mŕtvy ťah, ktorý precvičí okrem celého chrbátu aj nohy, ruky aj brucho. Tréning takýchto cvikov vyvoláva dobrú hormonálnu odozvu v tvojom tele, organizmus vylúči viac rastového hormónu testosterónu, celkovo ti zlepší metabolizmus

Hrozí však riziko pretrénovania, ak ho zakaždým cvičíte príliš intenzívne alebo obsahuje až príliš veľa sérií.
Najčastejšie sa tréning celého tela skloňuje so začiatočníkmi, no vhodný je aj pre starších ľudí. Taktiež pre tých, ktorí nemajú na cvičenie dostatok času, alebo pre tých, ktorí chcú spáliť tuky. Potom sú tu aj cvičenci, ktorí majú jednoducho radi intenzitu takéhoto systému.

Vo  tréningu celého tela sa cvičia zvyčajne 3 až 5 sérií na jednu svalovú partiu. Počet opakovaní v jednej sérií je približne od 8 do 15.
Nezabúdajte, že začiatky sú ťažké. Preto sa najprv naučte správnu techniku s menšou váhou! Jednotlivé cviky si zvoľte a doplňte tak, aby Vás tréning bavil a cítili ste pokrok. Ak vám nezaberá jeden cvik, pridajte ďalší, prípadne ho nahraďte iným.
Nezabúdajte taktiež na bohatú stravu obsahujúcu dostatok bielkovín a sacharidov a samozrejme oddych (dostatočný spánok).


Ak sa Vám článok páči, zdieľajte ho medzi svojich priateľov. Ďakujem.

Autor: Mgr.Marián Rybár

Späť na zoznam

Tréning