Tréning

Ženy si často myslia, že potrebujú špeciálne typy tréningov...

Ženy si často myslia, že potrebujú špeciálne typy tréningov...
Ženy si často myslia, že potrebujú špeciálne typy tréningov a sú presvedčené, že ak by cvičili rovnakým spôsobom ako chlapi, začali by sa im podobať. Bohužiaľ, je to z ich strany veľká chyba.
Hlavná vec, ktorú by mali mať na pamäti, je, že medzi mužom a ženou existujú hormonálne rozdiely. Ženské telo totižto neprodukuje také veľké množstvo testosterónu ako mužské, čo má za následok podstatne ťažšie naberanie svalovej hmoty u žien. Takže báť sa veľkého nárastu svalovej hmoty a dokonca za veľmi krátku dobu, ak zdvihnete činku ťažšiu ako 10 kg, sa určite nemusíte.

Typický tréning pre ženy

Väčšina žien, ktorá začína s fitnes, zamieri rovno na kardio prístroj a strávi na ňom 30-60 minút. Neznamená to, že by kardio tréning nebol dobrou voľbou. Udrží srdce v dobrej kondícii, ale čo sa týka formovania postavy, mal by byť až druhou časťou tréningu. Ak sa totižto kardio tréning vykonáva takú dlhú dobu na začiatku tréningu, väčšinou sa stráca chuť na zdvíhanie závaží alebo sa zdvíhajú iba veľmi ľahké činky. V takomto prípade sa potom výsledky takmer nedostavujú.
Najdôležitejšie je uvedomiť si, že ak naozaj chcete zmeniť svoje telo, spojenie silového tréningu a dobrého stravovacieho plánu je tá správna voľba.
Silový tréning by sa pre vás mal stať prirodzeným typom tréningu. Vyskúšajte všetky typy tréningov a nájdite ten, ktorý sa vám bude najviac páčiť. Osobne by som vám však odporučil pri každom tréningu precvičiť celé telo formou kruhového tréningu. Cvičiť by ste mali o niečo kratšie ako muži (približne 30-45 minút), ale intenzívnejšie, z dôvodu nižšieho podielu svaloviny.
Potrebujú teda muži a ženy trénovať inak?
Vo všeobecnosti platí, že muži aj ženy by mali používať rovnaké zásady a to: zdvíhanie ťažkých váh, správne stravovanie a dostatok odpočinku, aby sa telo dokázalo regenerovať.
 
Rozdiel medzi posilňovaním u mužov a žien nastáva až pri veľmi nízkej úrovni tukov. Vtedy, keď sa snažíte zbaviť posledných percent tuku, je potrebné vykonávať niektoré veci mierne odlišne kvôli hladine estrogénu. Vtedy by ženy mali znížiť celkový objem tréningu, pretože ich telo sa bude oveľa ťažšie regenerovať. Inak môže byť tréning mužov a žien bez rozdielov.


Ak sa Vám článok páči, zdieľajte ho medzi svojich priateľov. Ďakujem.

Autor: Mgr.Marián Rybár

Späť na zoznam

Tréning