Tréning

Brušné svaly - pýcha nášho tela...

Brušné svaly - pýcha nášho tela...
Brušné svaly nie sú dôležité len kvôli pôsobivému vzhľadu, ale ich hlavný význam spočíva vo funkcii, pretože brušné svaly spoločne s ich antagonistami - vzpriamovače bedrovej chrbtice, spevňujú stred tela a vytvára tzv. Svalový korzet. Pevný stred tela hrá dôležitú úlohu v prevencii zranení v tejto oblasti.

Spodná časť brušných svalov

Pri fixovaní hrudníka ohýbate panvu do podsadenia, čím posilňujeme spodnú časť brucha. Tu je práve dôležité, aby pohyb vychádzal z panvice a nie z nôh. Klasickým príkladom je prednožovanie vo vise, kedy väčšina ľudí švihá nohami do prednoženej a pritom zadok zostáva v rovnakej polohe. Pri spomínanom cviku je dôležité podsadiť panvu plynulým pohybom - odlepiť panvu od podložky a pritiahnuť ju smerom k hrudníku.

Vrchná časť brušných svalov

Teraz sa budeme venovať vrchnej časti brucha. Pri fixovanej panve tiahne hrudník do ohnutia. Ak by sme pokračovali v pohybe, prevezmú prácu ostatné svaly. Veľkou chybou je aj fixovanie chodidiel, pretože práve vďaka tomuto je veľká šanca, že väčšinu práce buď odvádzať a brucho sa bude flákať.

Šikmé svaly brušnej

Vonkajšou šikmý sval leží po stranách na povrchu. Pri jednostrannej aktivácii ukláňa trup na rovnakú stranu a rotuje na opačnú stranu .Pri obojstrannom zapojenie pomáha priamemu svalu brušnému v predklone.

Zásady posilňovanie brušných svalov

Zo zdravotného hľadiska je najvhodnejší postup taký, že začíname najprv posilňovaním spodnej časti, nasledujú šikmé brušné a končíme hornej časti. Odporučil by som na každú časť brušných svalov vykonať 3-4 série (na celé brucho teda celkom 9-12 sérií) so striktnou technikou prevedenia. 

Databázu cvikov na brucho nájdete tu: http://trainingforlife.sk/Content/Index/Brucho


Ak sa Vám článok páči, zdieľajte ho medzi svojich priateľov. Ďakujem.

Autor: Mgr.Marián Rybár


Späť na zoznam

Tréning