Tréning

Viete ako trénovať aby svaly rástli?...

Viete ako trénovať aby svaly rástli?...

Hypertrofia – je zhrubnutie svalových vlákien. Na to, aby sme dosiahli nami vytúženú adaptáciu nervovo-svalového systému (nie len svalového, pretože nervová sústava a svaly fungujú ako celok) je potrebné poznať najoptimálnejšie spôsoby (s akou hmotnosťou, koľko opakovaní, koľko sérií, aké intervaly odpočinku medzi sériami, koľko tréningov za týždeň) a vhodné prostriedky (stroje, voľné činky, trx, fitlopty, špeciálne športové náčinie...) vedúce k jej dosiahnutiu.
Začínajúci cvičenec pod vedením osobného trénera sa rozhodne nabrať svalovú hmotu. Tréner mu musí pripraví optimálny tréningový program, ktorý je šitý práve pre neho, poradí mu aj v oblasti stravy. Po 2 až 3 týždňoch silového tréningu bude cvičenec o niečo silnejší, ale žiadne zväčšenie svalov zatiaľ nemožno vidieť. Cvičenec už dokáže zapojiť do pohybu väčšie množstvo svalových vlákien daného svalu a zapája ich aj vo vyššej frekvencii. Pribúdajúcimi týždňami sa sila stále zvyšuje a približne po 5 - 6 týždni pravidelného tréningu už možno badať zväčšenie svalov.
Pred samotným začiatkom silového tréningu je dôležité zistenie jednorazového maxima (1RM) pre daný cvik, ktorý budete vykonávať. Jednorazové maximum predstavuje maximálnu hmotnosť, ktorú dokážete správnou technikou v plnom rozsahu pohybu premiestniť pri danom cviku.
Hmotnosť činky by sa mala pohybovať medzi 65% až 85% 1RM. Počet opakovaní medzi 6 - 12. Počet sérií medzi 3 - 6 a interval odpočinku medzi sériami medzi 30-90s.


Ak sa Vám článok páči, zdieľajte ho medzi svojich priateľov. Ďakujem.

Autor: Mgr.Marián Rybár


Späť na zoznam

Tréning