Tréning

Iba sústredená myseľ Vám prinesie úspech v tréningu...

Iba sústredená myseľ Vám prinesie úspech v tréningu...
Nie veľmi často sa píše o potrebe psychického naladenia sa na tréning. Z hľadiska potreby účinností tréningu sa málo zdôrazňuje prepojenie medzi mysľou a zaťažovaným svalom (tréningom). Hoci mnoho ľudí trénuje už niekoľko mesiacov alebo rokov, majú v tomto smere veľké rezervy. Preto je dôležité sa zamyslieť nad tým ako účinne rozvíjať schopnosť zvýšenej koncentrácie na tréning.

Zvládnuť koncentráciu na tréningu predpokladá viac ako len pár mesiacov pravidelného posiľnovania. Práve schopnosť nenechať sa ovplyvniť vonkajšími faktormi je kľúčová z hľadiska úspešnosti tréningu. Takže čím skôr ju zvládnete, tým lepšie pre vás. Pokiaľ totiž nedokážete zanechať takpovediac celý svoj život pred vstupom do posilňovne a počas nasledujúcej hodiny vložiť celé svoje fyzické a psychické úsilie do niekoľkých kvalitných sérií, pravdepodobne nikdy nedosiahnete naplnenie svojho potenciálu.
 
Plánujte dopredu

Vizualizácia je základ. Úspešnejší jedinci začínajú so svojou prípravou na najbližší tréning s predstihom. Detailne si predstavujú tréningové prostredie, plánujú cviky a tréningové záťaže, ktoré budú mať v úmysle použiť. V mysli si potom prechádzajú jednotlivé série, takže na druhý deň v posilňovni nie je nič ponechané na náhodu. Na základe detailnej vizualizácie nastávajúceho tréningu sú potom perfektne naladení na plánované cviky a majú konkrétnu predstavu nielen o náročnosti tréningu, ale dokonca i o následnej reakcii svalov naň. Hoci nemusíte zachádzať až do takých podrobností ako oni, skôr než začnete trénovať, vyhraďte si aspoň niekoľko minút na to, aby ste si niekde v ústraní a nikým nerušení prešli to, čo vás v nasledujúcich chvíľach bude čakať.

Vhodný sparingpartner

Tréningový partner, ktorý je naladený na rovnakú vlnovú dĺžku ako vy, vás dotlačí až na hranice vlastných fyzických možností. Presne vie kedy a koľko pomôcť, aby ste na konci série prípadne ešte aj pridali zopár opakovaní a to bez toho, aby vám narušil potrebnú koncentráciu.

Nedajte sa vyrušiť

Veľa ľudí, ktorí berú tento šport vážnejšie, zámerne trénuje buď v menej zaplnených posilňovniach, alebo trénujú v čase, kedy tam zvykne cvičiť čo najmenej ľudí. A keď aj sú nútení trénovať počas zvýšenej návštevnosti, nevšímajú si okolie s výnimkou svojho tréningového partnera. V prestávkach medzi sériami popíjajte nápoj, venujte sa ľahkému strečingu alebo si v hlave prechádzajte techniku nasledujúceho cviku. Zahĺbením sa do seba a do svojho tréningu dáte okoliu jasne najavo, že si neprajete, aby ste boli vyrušovaní.

Snažte sa precítiť svaly

Keďže ste si už vopred v mysli prešli svoj tréningový program, presne viete ako budete postupovať. Aby ste dosiahli patričnú efektivitu tréningu ,usilujte sa o prepojenie medzi mysľou a svalom. Táto skutočnosť nie je len fráza. Toľko zdôrazňovaná schopnosť vnímať svoje svaly a predstavovať si ich činnosť totiž výrazne prispieva k účinnosti zaťaženia príslušnej svalovej partie. Používané tréningové náradie majte pod kontrolu v celom rozsahu pohybu a zamerajte sa na úplnú kontrakciu zaťažovaných svalov. Buďte maximálne sústredený a časom sa schopnosť prepojenia mysle so svalmi dostane na vyššiu úroveň.

Trénujte krátko, ale intenzívne

Aby ste sa v závere tréningu vyhli strate koncentrácie, vtesnajte svoj tréning do maximálne 60-75 minút. Výnimkou môžu byť niekedy náročnejšie tréning nôh s vysokým pracovným objemom, ale ani tie by vám vrátane strečingu a zahrievacích sérií nemali zaberať viac času. Tréningové programy na budovanie svalovej hmoty, ktoré idú za túto hranicu, obvykle vedú k rýchlejšiemu poklesu fyzických a psychických síl, čím sa rapídne znižuje intenzita tréningu a tým aj jeho účinnosť. Často krát sú problémom dlhších tréningov príliš vysoké pauzy medzi sériami a medzi jednotlivými cvikmi.


Ak sa Vám článok páči, zdieľajte ho medzi svojích priateľov. Ďakujem.

Autor: Mgr.Marián Rybár
 
 

Späť na zoznam

Tréning