Tréning

Ak máte problém naberať svaly, možno niekde robíte chybu...

Ak máte problém naberať svaly, možno niekde robíte chybu...
Objemové obdobie nasleduje po silovom tréningu a to hneď z dvoch dôvodov. Prvý je, že zúročíte silový fond nadobudnutý v silovom období a za druhé, že tréning je tak špecifický, že telo dostáva výborný impulz k ďalšiemu rastu. V tréningu si nájdu uplatnenie ako základné, tak aj izolované cviky a ich paleta je skutočne pestrá. Často dostávam správy typu poraď najlepší objemový tréning. Musím povedať, že neexistuje nič najlepšie, čo bude vyhovovať každému. Tak ako všetko v kulturistike, aj objemový tréning je vec veľmi individuálna a najdôležitejším faktorom ste vy. Tréning si musíte poskladať tak, aby vyhovoval vašim možnostiam, očakávaniam a samozrejme do úvahy musia prísť aj silné a slabé stránky. Pri dodržiavaní zásad a pravidiel prídete na to, čo na vás funguje. Musíte počítať, že to nepríde hneď ale chvíľu potrvá, kým začnete správne načúvať svojmu telu.
Nikdy neodporúčam preháňať to s tréningom. To je chyba, ktorej sa dopúšťa väčšina mladých. Mylne sa domnievajú, že čím viac, dlhšie a častejšie cvičia, tým to bude mať pre nich pozitívnejšie účinky. Celý proces naberania svalovej hmoty spočíva vo vhodnom rozdelení tréningu a regenerácie. Svaly jednoducho potrebujú dostatočne dlhý čas na oddych. V týždni by ste mali trénovať maximálne 4-5 krát. Päťkrát v týždni platí pre tých, ktorí skutočne majú priestor na dostatočný oddych. V inakšom prípade si vystačíte so štyrmi tréningovými jednotkami. Ďalšou kľúčovou oblasťou v objemovom tréningu je počet opakovaní. Tu všeobecne platí držať sa v rozmedzí 6-10 pri základných cvikoch a 8-12 opakovaní pri cvikoch izolovaných. Hlavnou úlohou je sval počas tréningu dôkladne precvičiť a prekrviť a na to je ideálny stredný počet opakovaní. Počet sérií sa pohybuje od osem na malé partie po 12-16 pre veľké svalové skupiny. Schém a rozložení svalových partií existuje obrovské množstvo. Skúšajte kombinácie partií, cvikov a ich poradie meniť každých šesť týždňov. Tým zabránite telu, aby stagnovalo. Ja mám výbornú skúsenosť s vložením týždňovej prestávky od tréningu po každých šiestich týždňoch. Telo tak dokonale zregeneruje a načerpá novú silu. Čo sa týka kardia, v tomto období má svoj význam, najmä ak chcete priberať kvalitne, alebo máte pomalší metabolizmus.
Brucho odporúčam cvičiť 2-3 krát do týždňa. Pri lýtkach používajte čo najvyššie záťaže a snažte sa dodržať predpísaný počet opakovaní. Lýtkové svalstvo je pomerne dosť húževnaté a znesie veľmi veľa, preto sa nebojte ísť za hranicu bolesti a pálenia. Nezabúdajte dostatočne oddychovať a neustále telo prekvapujte niečím novým. 


Ak sa Vám článok páči, zdieľajte ho medzi svojich priateľov. Ďakujem.

Autor: Mgr.Marián Rybár

Späť na zoznam

Tréning