Tréning

Viete ako zefektívniť proces tvarovania vášho tela?

Viete ako zefektívniť proces tvarovania vášho tela?
Ak chcete aby bolo tvarovanie vášho tela čo najefektívnejšie, potom sa musíte zamerať nie len na to, čo robíte počas cvičenia, ale aj na to, čo robíte po jeho skončení.

Je dôležité vedieť, že ani ten najpoctivejší tréning nemusí byť úspešný pri vašich krokoch, ak využijete nesprávne prvých 30 až 45 minút po poslednom opakovaní. Uistite sa preto, že keď skončíte svoj tréning, urobíte aj nasledujúce štyri veci:

1. Nezabudnite si spraviť strečing

Buďte jedným z mála a maximalizujte účinky tréningu. Keď skončíte s cvičením, mali by ste sa venovať strečingu. Precvičovaný sval naťahujte aspoň v dvoch až troch sériách po 20 až 30 sekúnd. Povedzme si úprimne – koľko z cvičencov sa venuje poctivo strečingu? Možno tak jeden z 40. Pritom strečing podporuje svalový rast i regeneráciu. Čas, ktorý mu venuje, vás nezabije.

2. Kardiovaskulárny tréning obmedzte na minimum

Nie je nič zlé, ak po silovom tréningu venujete pár minút aj kardiovaskulárnemu tréningu. Nemalo by to však byť v nadmernej miere, inak si fyziologicky i hormonálne znížite potenciál svalového rastu. Ak nie je vaším cieľom chudnutie, obmedzte kardio po tréningu na 20 až 30 minút v miernej intenzite a nevyužívajte vysoko intenzívne intervaly. Ak chudnite, venujte priestor kardiu radšej mimo posilňovacieho tréningu. Vtedy môže robiť aj intervalové kardio.

3. Doplňte si potrebné živiny

Vaše telo po tréningu potrebuje živiny na podporenie svalového rastu a regeneráciu svalov i nervového systému. Ide hlavne o aminokyseliny z bielkovín a sacharidy. Potréningové jedlo je najdôležitejšie pre vaše pokroky. Mnoho ľudí pozná význam bielkovín, ale stráni sa sacharidom. Tie sú však tiež veľmi dôležité, aby sa doplnili glykogénové zásoby. Po tréningu by ste mali prijať dvakrát toľko sacharidov, ako bielkovín. Najlepšie vo forme ryže alebo zemiakov.

4. Z doplnkov využite minimálne srvátkový proteín

Doplnky výživy môžu byť pre dosiahnutie vášho cieľa tiež dôležité. A po docvičení sa hodí najmä srvátkový proteín, ktorý vám dodá rýchlo stráviteľné bielkoviny. Nenájdete iný zdroj, ktorý by ich svalom poskytol rýchlejšie. Voliteľné sú potom suplementy, ktorých účinok na rast sily alebo hmoty bol už preukázaný, ako sú kreatín, leucín, beta-alanín, leucín a podobne.


Ak sa Vám článok páči, zdieľajte ho medzi svojich priateľov. Ďakujem.

Autor: Mgr.Marián Rybár

 


Späť na zoznam

Tréning