Tréning

Ženy nebojte sa cvičiť s činkami...

Ženy nebojte sa cvičiť s činkami...
Veľké množstvo žien môžete vidieť horúčkovito šliapať na stacionárnych bicykloch, zúrivo makať na stepperoch a zúfalo skúšať vopchať sa do odevu menšej veľkosti. Tieto tvrdohlavé ženy sa nechcú ani len pozrieť na posilňovací stroj, tobôž skúsiť oblasť voľných závaží.
 
Ako tréner to počúvam veľmi často. „Nechcem dvíhať závažia, pretože nechcem mať veľké svaly“ ,alebo „budem sa venovať len kardiu a cvikom na brucho a zadok, pretože nechcem vyzerať ako muž.“ "Musím schudnúť v tejto oblasti." Úplne presvedčené, že výdatné potenie je kľúčom k optimálnej postave, tieto ženy ako roboti navštevujú telocvičňu s jediným cieľom...výpotiť nejaké kilá.

Ďalšie ženské mýty o tréningu
 
Prenikavý mýtus vplývajúci na fakt, že ženy odsudzujú silový tréning je viera, že dvíhanie závaží spôsobuje len budovanie svalstva. A skutočnosť? Ženy jednoducho nemajú dostatok hormónov, ktoré by im umožnili obrovský nárast svalovej hmoty. Po pravde, ženy majú potrebných hormónov o desať až tridsať krát menej ako muži. Na rozdiel od väčšiny mužov, ženy, ktoré sa usilujú získať svalovú hmotu sa dávajú na veľmi ťažkú cestu. Potrebné je seriózne a zodpovedne pristupovať k tréningovému procesu, regenerácii a pitnému režimu. Zohľadniť odborne vytvorenú diétu, vypracovaný tréning a poprípade rešpektovať pravidelný prísun výživových doplnkov.
 
Ženy len veľmi ťažko budujú svalovú hmotu

Pravda je taká, že svalová hmota sa vám náhle neobjaví len preto, že posilňujete so závažím. Ale ženy, ktoré jednoducho akceptujú tento mýtus bez kritického pohľadu, prichádzajú o všetky výhody, ktoré silový tréning ponúka.

Ženy, ktoré vkladajú mierny silový tréning do ich cvičebných programov budujú svoje svalové tkanivo. Áno, to znamená, že keď vstúpite na váhu, zaznamenáte nárast vašej hmotnosti. Ale neprestávajte čítať! Záverečný bod je ten, že svalové tkanivo váži viac ako tuk. Takže, ak nadobudnete svalové tkanivo, vaša „váha“ musí vzrásť. Svalstvo je však „termogenické“. To znamená, že spaľuje tuk.
Silovým tréningom zhusťujete svalové vlákna

Takže, môžete zvýšiť svoju „hmotnosť“, ak naberiete svalové tkanivo, ale nebuďte skľúčené.Zvýšenie relatívnej hmotnosti znamená zvýšenie svalového tkaniva, nie tuku. A zvýšenie v svalovom tkanive sa prejaví zvýšením vášho metabolizmu. Jednoducho pravda je, že svalstvo páli kalórie.

Zhustíte vaše svalové tkanivo, spáli sa viac kalórií aj v kľude. A samozrejme to bude pokračovať vo väčšej miere pri pravidelných denných aktivitách. 
Čím viac svalovej hmoty, tým viac kalórií spotrebujete

Ďalší dôvod, prečo by sa mali ženy venovať silovému tréningu je jeho úžitok na kosti. Skutočne, rezistentný tréning je silná zbraň proti osteoporóze, ochoreniam charakterizovaným poréznymi kosťami a nízkou kostnou hmotou. Tie, ktoré trápi osteoporóza majú zvýšenú náchylnosť na zlomeniny zápästí, bedier a chrbtice. Odvolávajúc sa na Národnú nadáciu pre osteoporózu, 28 miliónov Američanov trpí týmto ochorením, 80 percent z toho tvoria ženy! V skutočnosti štatistiky ukazujú, že jedna z dvoch žien vo veku nad 50 rokov mala počas svojho života fraktúru kvôli osteoporóze. Takže ženy, mali by ste zvážiť váš odpor k silovému tréningu ako typ poistky proti účasti v týchto znepokojivých národných štatistikách.


Ak sa Vám článok páči, zdieľajte ho medzi svojich priateľov. Ďakujem.

Autor: Mgr.Marián Rybár

Späť na zoznam

Tréning