Tréning

Skúsili ste už skvelý tréning Tabata?

Skúsili ste už skvelý tréning Tabata?
Je to krátky, avšak intenzívny tréning, ktorý prináša výsledky. Takýmto  tréningom určite spálite tuk, naberiete kondíciu a spevníte si svalový korzet. Princípom práce v takejto tréningovej jednotke je odcvičiť si cvik v čo najväčšej intenzite počas 20 sekúnd, po ktorých nasleduje 10 sekúnd pauzy. Vykonajte osem sérií. Tréning Vám zaberie 4 minúty. Zapamätajte si, že tento tréning nie je vhodné vykonávať viac ako 2-3 x týždenne.
Samotný tréning začnite jednoduchým rozcvičením a zahriatim, napríklad na bežiacom páse alebo na stacionárnom bicykli po dobu 10 minút. Potom nasleduje vykonanie 4-minútovej tabaty, po jej skončení je najvhodnejšie venovať sa aeróbnej aktivite.

Príklad tréningu
Každý z uvedených cvikov vykonajte buď v dvoch sériách za sebou, alebo po dokončení jedného cyklu opakujte cyklus znova. Jeden cyklus predstavuje štyri cviky.

1 Cyklus...
1. cvik: Kľuky
2. cvik: Skracovačky
3. cvik: Výskoky na bedňu
4. cvik: Dvíhanie nôh v ľahu na chrbte
 
2 Cyklus...
1. cvik: Príťahy na TRX
2. cvik: Sklápačky v sede na bosu
3. cvik: Drepy s výskokom
4. cvik: Preskoky cez švihadlo

Začiatočníci to nebudú mať ľahké, preto im odporúčam vykonať iba jedno kolo, čo znamená jeden 4-minútový tréning. Pri pokročilejších cvičencoch sa môže počet zvýšiť až na 3. (medzi jednotlivými kolami si doprajte minútovú prestávku).
Keďže sa pri tabate cvičí intervalovo, treba mať k dispozícií stopky, ktoré umožňujú nastaviť si intervaly. Ak také nemáte, na internete sa nachádza veľa bezplatných aplikácií.
Ak ste pripravení na bolesť a vyčerpanie, tabatu určite vyskúšajte. Dosiahnete požadované výsledky a vyhnete sa monotónnosti. Tréning je dôležité zakončiť statickým strečingom.


Ak sa Vám článok páči, zdieľajte ho medzi svojich priateľov. Ďakujem.

Autor: Mgr.Marián Rybár

Späť na zoznam

Tréning