Tréning

Skvelý funkčný tréning - alternatíva pre tvarovanie Vášho tela + Video

Skvelý funkčný tréning - alternatíva pre tvarovanie Vášho tela + Video
Väčšina tréningov odcvičených vo fitness centrách je odvodená od systému precvičenia jednej, alebo viacerých svalových partií. Ide o klasický posiľňovací tréning, kde každú svalovú skupinu precvičujeme zvlášť, najčastejšie niekoľkými rozdielnymi cvikmi.

Funkčný tréning je definovaný ako komplexné tréningový program, pri ktorom je zapojených do činnosti čo najväčšie množstvo svalových skupín takou formou, aby cvičenie v maximálne možnej miere napodobňovalo klasické denné aktivity trénujúceho.
Vo funkčnom tréningu sa najviac používajú kľuky, zhyby, drepy, ľahy - sedy, výpady, výskoky na vyvýšenú plochu a niektoré špecifické cviky s váhou vlastného tela. Cieľom je cvičiť rýchlo, dynamicky, ale zároveň koordinovane. Ak si chcete funkčný tréning sťažiť, môžete použiť rôzne záťaže, náčinie a pomôcky (napr. medicinbal, Kettlebells, Core bags, Trx, činky atď.), ktoré vám umožnia zaťažiť telo dôkladne často aj v domácich podmienkach. Funkčný tréning je vhodný pre všetkých bez rozdielu veku, pohlavia i športových predpokladov, jeho použitie neovplyvňuje ani športová výkonnosť – vhodný výber cvikov existuje pre začiatočníkov, ale aj tých, ktorí majú skúsenosti s niekoľko mesačným, aj ročným tréningom. Je to aj veľmi vhodná forma kondičného tréningu aj pre športovcov špičkovej úrovne - vďaka vyváženosti môže efektívne prispieť k odstráneniu svalovej disbalancie a disfunkcie zapríčinenej jednostranným zaťažovaním pri hlavnej športovej aktivite (tenis, futbal, hokej, kulturistika atď.)
Ak má funkčný tréning anaeróbny charakter, zlepšujete si ním kondíciu kardiovaskulárneho a cievneho systému, aeróbny charakter výrazne napomáha pri redukcii hmotnosti a maximálne efektívne páli podkožný tuk. V oboch prípadoch benefitom navyše je rozvoj pružnosti, rýchlosti, stability i koordinácie.


Početná skupina nadšencov fitness, zbožnuje práve filozofiu funkčného tréningu. Odlišnosť medzi klasickým posiľňovacím a funkčným tréningom spočíva čisto na atribútoch ako sú kondícia, vytrvalosť, sila, flexibilita ,koordinácia, a vôbec celková telesná zdatnosť. 
Funkčný tréning je vhodný pre pokročilých cvičencov, ale aj pre začiatočníkov a pre všetkých fitness cvičencov, ktorí sa snažia najmä o spevnenie svalstva, resp. celkovú redukciu tuku. Pre svoj priaznivý vplyv na cievne a dýchacie ústrojenstvo sa tento typ tréningu preferuje aj u starších cvičencov, ktorých cievy už nie sú tak pružné. Kruhový tréning predstavuje účinnú alternatívu na pretvorenie vášho tela. Naozaj, stačí len chcieť.

Názornú ukážku si môžete pozrieť tu: 

Ak sa Vám článok páči, zdieľajte ho medzi svojich priateľov. Ďakujem.

Autor: Mgr.Marián Rybár
 


Späť na zoznam

Tréning