Tréning

Nezanedbávajte regeneráciu...

Nezanedbávajte regeneráciu...
Spánok od 22:00 do 6:00 je ideálny pre psychické a fyzické zotavenie. Vytvorte si návyky, ktoré napomôžu k pravidelnému spánku v optimálnom čase. Vypnite doma všetku elektroniku, dočítajte knihu, vypite čaj na uvoľnenie a šup do postele.
Vynechajte svoj večerný drink. Niekoľko pohárikov Vás môže robiť ospalými, no počas nočného spánku nebudete dostatok času tráviť v REM zóne, čo je asi 25 % z Vášho spánku každú noc. To môže následne navodzovať pocit ospalosti počas dňa.
Trošku chladnejšie. Optimálna teplota na nočný spánok je medzi 17 a 21 stupňov. Bolo preukázané, že uložiť sa spať v mierne chladnejšom prostredí Vám pomôže zaspať rýchlejšie a dlhšie.
Obmedziť kofeín. Káva obsahuje kofeín, ktorý má katecholamíny – hormóny, ktoré energizujú, zvyšujú tepovú frekvenciu a zužujú cievy. Nemusíte zrušiť rannú šálku kávy, optimálne je konzumovať poslednú kávu 6 hodín pred spaním.
Dýchajte zhlboka. Keď sa dostanete do postele, nadychujte sa pomaly nosom po dobu 6 sekúnd a následne podržte vzduch v pľúcach po dobu troch sekúnd a pomaly nosom vydýchnite po dobu 6 sekúnd. Opakuje 4x po sebe. Táto technika dýchania Vám napomôže spomaliť tlkot srdca a znížiť krvní tlak čo má za následok potlačenie stresu.


Ak sa Vám článok páči, zdieľajte ho medzi svojich priateľov. Ďakujem.

Autor: Mgr.Marián Rybár


Späť na zoznam

Tréning