1. Je skvelé na začiatok
Ak ešte len začínate s cvičením a nie ste si istí, kde začať, odporúčam vám cviky s vlastným telom. Sú na to ako stvorené, pretože nijak mimoriadne nezaťažujú telo a pre vás poskytujú všetko, čo potrebujete. Potom sa dá bez problémov prejsť na tréning s činkami.
2. Pokrok prichádza prirodzene
Cvičiť s vlastným telom môžete bez ohľadu na vašu kondičnú úroveň. Postupne sa prirodzenou cestou zlepšíte. A keď sa vám už cviky budú zdať ľahké, môžete si ich zmenou vykonania veľmi jednoducho skomplikovať.
3. Je efektívne
Cviky s využitím váhy vlastného tela sú neuveriteľne efektívne. Dokážete nimi naberať svalovú hmotu behom krátkych tréningov a navyše lepšie pôsobia aj pri snahe schudnúť.
4. Nepotrebujete žiadnu výbavu
Pri tejto forme tréningu skutočne nič nepotrebujete a preto ho môžete robiť, aj keď ste niekde odcestovaní. Nemusíte so sebou nosiť činky, záťaž totiž nosíte neustále so sebou. Nemusíte tak stresovať, že vám nejaká výbava chýba.
5. Je perfektné pre intervalový tréning
V súčasnosti je intervalové cvičenie veľmi rozšírené a je jasné, prečo tomu tak je – je účinné, časovo nenáročné a efektívne. Počas takéhoto cvičenia sú maximalizované účinky svalového rozvoja, rozvoja kondície či pálenia tukov. A cviky s vlastným telom sú na to ako vyšité.
6. Je nenáročné na kĺby
Cvičenie, ktoré nie je za účelom profesionálnym, by v žiadnom prípade nemalo byť také, pri ktorom vám hrozí poranenie. Cvičenie s váhou vlastného tela je v tomto ohľade výborné. Má nižší podiel zranení a nezaťažuje príliš ani kĺby. Dokonca ich stav zlepšuje.
7. Buduje stabilitu a svižnosť
Dynamickejšie cviky, v ktorých sa využívate len vlastné telo, sú veľmi vhodné na rozvoj svižnosti. Vo všeobecnosti je takéto cvičenia veľmi dobré aj na rozvoj stability a funkčnosti, ktoré sa vám zídu aj v bežnom živote.
8. Poskytuje pestrosť
S vlastným telom môžete cvičiť mnoho cvikov a veľkého počtu z nich môžete robiť aj rôzne variácie, môžete si cvičenie aj uľahčovať alebo sťažovať. Jednoducho, pestrosť je veľká.
9. Nenudí
Cvičenia a ich prevedenia sa postarajú o to, že nikdy nebude tréning rovnaký a že si ho užijete. ide o rýchle cvičenia, ktoré vás udržia neustále v pohybe a ani nebudete vedieť, ako rýchlo tréning absolvujete.
10. Nie je drahé
Pri cvičení s vlastným telom nepotrebujete za nič platiť. Nepotrebujete platiť členské poplatky v posilňovni, nepotrebujete kupovať činky alebo iné cvičebná náčinia. Posilňovanie s vlastným telom patrí medzi najlacnejšie formy cvičenia.
11. Dá sa robiť vnútri aj vonku
Cvičenie s vlastným telom sa dá robiť všade, vnútri alebo vonku. Nemusíte chodiť do posilňovne, stačí cvičiť v pivnici, v obývačke, v garáži, na záhrade alebo v blízkom parku. Jediným obmedzením je vaša kreativita a túžba.
12. Zlepšuje flexibilitu i silový tréning
Ak skombinujete výhody tréningu s vlastným telom a popritom sa budete venovať joge alebo cvičeniu s činkami, v oboch aktivitách môžete čerpať výhody, pretože cviky s vlastnou váhou zlepšujú flexibilitu i silový potenciál, keďže precvičujú aj svaly, ktoré by ste inak tak dobre neprecvičili.
13. Je vhodné pre pálenie tukov
Spáliť niekoľko kalórií navyše pri cvičení s činkami musíte kardio tréningom. Štúdie však ukazujú, že pri tréningu s vlastným telom sa zvyšuje pokojový metabolizmus a ten pomáha páliť tuky rýchlejšie, ako keď cvičíte len s činkami.
14. Dá sa kombinovať silový a aeróbny tréning
Cvičenie s vlastnou váhou tela je dobrou kombináciou cvičenie pre nárast silového a svalového potenciálu, pri ktorom sa však priamoúmerne zlepšuje aj stav kardiovaskulárneho systému a ľahšie vybudujete peknú vyšportovanú postavu a vzrastie aj úroveň vašej energie.
15. Brucho je precvičované neustále
Pri cvikoch s vlastnou váhou tela precvičujete brušné svalstvo takmer neustále. Budovať svaly brucho a strednej časti tela je veľmi dôležité a takýmto tréningom k nemu nebudete potrebovať dlhé série cvikov ako skracovačky či zdvihy nôh. Kvôli udržovaniu stability je totiž brucho zapájané už v priebehu cvičenia iných partií.
Ak sa Vám článok páčil zdieľajte ho medzi svojich priateľov. Ďakujem.
Autor: Mgr. Marián Rybár