Tréning

Video: V čom spočíva tajomstvo pekne tvarovaných stehien?...

Video: V čom spočíva tajomstvo pekne tvarovaných stehien?...

Tvar svalov je do značnej miery vecou genetiky a zásadne to nejde zmeniť. Ak máte silné stehná, môžete urobiť tri veci: za prvé – zmieriť sa s tým, že stehná ako modelka nikdy mať nebudete a za druhé – zvýrazniť vrchnú polovicu tela, predovšetkým posilniť ramená a chrbát, aby ste potlačili nerovnováhu a za tretie – nájsť spôsob, ako stehná zoštíhliť. Kým zvládnutie prvých dvoch bodov nie je až taký problém, rozlúsknutie toho tretieho si vyžaduje trpezlivosť a poctivú prácu.
V čom spočíva tajomstvo zoštíhlených stehien? V prvom rade si treba uvedomiť že každý človek je iný na každého funguje niečo iné, ale v princípe treba vyskúšať každodenný poctiví tréning nôh. K tradičnému tréningu dolnej polovice tela v posilňovni a aerobných cvičení ako je napríklad behanie do schodov a steper je dôležité každodenné ľahké precvičovanie stehien. Ubrali sme tak svalom čas na regeneráciu, na čo zareagujú svaly zmenšením objemov a lepším prekreslením. Je však dôležité uvedomiť si že bez zdravej, rozumnej a kvalitnej stravy je tvarovanie tela ťažké. Časom je fajn  obohatiť tréning o cvičenie doma alebo behaním po schodoch v paneláku najrýchlejšou frekvenciou krokov 4-8  poschodí, a dolu treba pomaličky vyklusávať . Celé to opakovať 3 až 5x. Je to časovo nenáročné a veľmi účinné.

Nedajte vaším stehnám pokoj

Ani po takomto tréningu však nedajte stehnám pokoj. Aj keď je ďalší deň na rade iná svalová partia, tréning sa opäť začína precvičovaním stehien. Spravidla je to 15 minút šliapania na steperi a 15 minút ľahkého posilňovania – najmä drepmi v širokom postoji bez záťaže, len vlastnou váhou tela. Počty opakovaní sú vysoké – 30–50, niekedy až 100, záťaž minimálna alebo žiadna, rovnako ako prestávky medzi sériami.
Tréning v posilňovni je vlastne sťahovanie a pumpovanie svalov. Pokiaľ však chceme svaly zoštíhliť, treba ich aj naťahovať a uvoľňovať. Práve k tomuto cieľu smeruje 20-minútové domáce cvičenie, ktoré vykonávajte dva až trikrát týždenne. Cvičenie môže byť tanečného charakteru alebo spočíva v „kalanetickom“ posilňovaní krátkymi pohybmi vo vysokých počtoch opakovaní a dôkladného strečingu.
Čo sa týka aeróbneho tréningu, odporúča sa všetkým ženám túžiacim po štíhlych stehnách beh s vkladaním šprintov alebo steperu, ktorý sa považuje za výrazne účinnejší ako stacionárny bicykel.
Bicykel slúži ako jednoduché spaľovanie tukov, ale steper umožňuje naviac cítiť a teda tvarovať svaly stehien a zadku. Je dobré striedať 2-3 minúty hlbokých výšľapov cez päty s minútou šliapania na špičkách s prepínaním kolien.

Základné cviky na tvarovanie stehien

DREP
Drepy sú pri tvarovaní stehien a pevného zadku nenahraditeľné. Cvičiť ich treba buď s voľnou činkou alebo na multipresse. Na rozdiel od klasického postoja, ktorý je dobrý pre začiatočníčky, je fajn dať občas prednosť širokému postoju so špičkami smerujúcimi von a spúšťam sa do polohy, keď sú stehná rovnobežné s podložkou.

VÝPADY 
Najúčinnejší cvik na tvarovanie zadku možno cvičiť s činkou na pleciach, na multipresse alebo s jednorúčkami vo voľne spustených rukách. Cvičenie na multipresse umožňuje sústrediť sa na prácu sedacích svalov. Občas treba zaradiť do tréningu hlboké výpady v chôdzi a “svalovka” na druhý deň ma  vás presvedčí o ich mimoriadnej účinnosti.

LEG-PRESS 
Ide o pohodlný cvik, ktorý ženy s obľubou zaraďujú do svojich tréningov, ale drepy v žiadnom prípade nenahradí. Radím nepoužívať veľké záťaže, lebo pri nich silnie oblasť prechodu sedacích svalov do hamstringov.

PREDKOPÁVANIE 
Jeden z ťažiskových cvikov tréningu, ktorý je vynikajúci na prerysovanie prednej časti stehien. Je to výborný tvarovací cvik.

ZAKOPÁVANIE 
Základný cvik na zadnú stranu stehien. Dôležité je, aby kolená boli voľné a aby pri cvičení ostávala panva pritlačená na podložku.
Nezabúdajte : pokiaľ však chceme svaly zoštíhliť, treba ich aj naťahovať a uvoľňovať. Nezabúdajte preto na dôkladný strečing.

Video: 

Ak sa Vám článok páči, zdieľajte ho medzi svojich priateľov. Ďakujem.
Autor: Mgr.Marián Rybár
 

Späť na zoznam

Tréning