Tréning

Viete aké výhody má ranný tréning?

Viete aké výhody má  ranný tréning?
Samozrejme, nie každému čas dovoľuje absolvovať tréning pred odchodom do práce. Preto práve časový faktor je najväčšou nevýhodou. Pokiaľ si nemôžete dovoliť stráviť ráno hodinu vo fitnescentre, pokúste sa aspoň niekoľkominútovým cvičením naštartovať a spríjemniť svoj deň.
Telo je ráno oddýchnuté, čerstvé a pripravené na výdaj energie. Telesná aktivita vás prebudí nielen fyzicky, ale aj mentálne, nehovoriac o zvýšení hladiny adrenalínu. S ranným tréningom si začnete viac dávať pozor aj na to, čo konzumujete  ako prvé jedlo dňa a po istom čase budete príjemne prekvapený dosiahnutým výsledkom.

Ráno, keď vstávate, sú vaše zásoby glykogénu znížené. V tomto stave zaradenie kardio tréningu vytvára lepšie podmienky k mobilizácii telesného tuku ako energetického zdroja, a tým pádom sa v konečnom dôsledku využije viac tuku.
Ak sa však najete pred kardio tréningom, dôjde k uvoľňovaniu inzulínu do krvného obehu. No ten však zamedzuje mobilizáciu telesného tuku, a tým aj jeho energetickému využitiu.
Ráno pred raňajkami je hladina inzulínu v krvi nízka, a spaľuje teda viac telesného tuku.
Taktiež by ste mali vedieť, že znížená hladina krvného cukru je akýsi stav miernej hypoglykémie, a je zapríčinená práve celonočným hladovaním. Prístupnosť glukózy pre svalovú činnosť je obmedzená, a tým spaľujú svaly pri aeróbnej činnosti viac tuku.
Kardio tréning ráno vám zaručí, že látková výmena ostane po určitý čas zvýšená. Ak ho však zaradíte večer, tak síce spálite rovnaké množstvo kalórií, ale nemôžete počítať so zvýšenými látkovými výmenami po dobu niekoľkých hodín, pretože bude veľmi rýchlo klesať, akonáhle  sa uložíte k spánku.

 
1. keď bude tréning prvým bodom vášho denného programu, zvyšok dňa máte voľný.
2. stroje a náčinie sú v dopoludňajších hodinách zväčša prázdne a voľné, vyhnete sa čakaniu pri cvičení.
3. naštartovanie metabolizmu - organizmus bude pracovať ďalších 24 hodín na vyšších obrátkach, rýchlejšie spaľovanie kalórií počas celého dňa
4. viac energie – endorfíny a iné hormóny vyplavené pri rannom tréningu vám dodajú pocit väčšej energie
5. redukuje stres
6. zlepší stravovacie návyky
7. udrží psychickú pohodu
8. zvýši disciplínu
9. zlepší spánok
10. zvyšuje spaľovanie tukov


Ak sa Vám článok páči, zdieľajte ho medzi svojich priateľov. Ďakujem.

Autor: Mgr.Marián Rybár
 
 

Späť na zoznam

Tréning