Tréning

Viete že spánok má veľký vplyv práve na to ako vyzeráte, ako sa cítite a trénujete?...

Viete že spánok má veľký vplyv práve na to ako vyzeráte, ako sa cítite a trénujete?...

Darí sa vám spať odporúčaných 6 až 8 hodín každú noc? Je dosť pravdepodobné, že odpoveď je nie. Spánok má veľký vplyv práve na to ako vyzeráte, ako sa cítite a trénujete.

Dobrý nočný spánok môže zvýšiť intelektuálny potenciál zvýšením REM spánku, počas ktorého náš mozog pracuje na riešení problémov tým, že zvyšuje kreatívne myslenie, výkon a reakčný čas. A nie len to, rovnako Vám pomôže udržať si zdravú váhu tým, že zvyšuje správnu funkciu metabolizmu a kontroly chuti do jedla. Zistite aké jednoduché zmeny Vám pomôžu zaspať zdravšie ešte dnes večer.
Regulujte svoju rutinu. Výskumy dokázali, že spánok od 22:00 do 6:00 je ideálny pre psychické a fyzické zotavenie. Vytvorte si návyky, ktoré napomôžu k pravidelnému spánku v optimálnom čase. Vypnite doma všetku elektroniku, vypite čaj na uvoľnenie a šup do postele.
Vynechajte svoj večerný drink. Niekoľko pohárikov Vás pocitovo môže robiť ospalými, no počas nočného spánku nebudete dostatok času tráviť v REM zóne, čo je asi 25 % z Vášho spánku každú noc. To môže následne navodzovať pocit ospalosti počas dňa.
Trošku chladnejšie.
Optimálna teplota na nočný spánok je medzi 17 a 21 stupňov. Bolo preukázané, že uložiť sa spať v mierne chladnejšom prostredí Vám pomôže zaspať rýchlejšie a dlhšie.
Obmedziť kofeín. Káva obsahuje kofeín, ktorý má katecholamíny – hormóny, ktoré energizujú, zvyšujú tepovú frekvenciu a zužujú cievy.


Ak sa Vám článok páči, zdieľajte ho medzi svojich priateľov. Ďakujem.

Autor: Mgr.Marián Rybár


Späť na zoznam

Tréning