Doplnky výživy

Spaľovače tukov

Spaľovače tukov
Spaľovače tuku patria medzi najpoužívanejšie produkty práve vďaka svojej schopnosti  urýchliť redukciu tuku na tele. Nech sa snažíte akokoľvek a nejde to, alebo len chcete urýchliť proces rysovania, je to správny moment, kedy sa chcete spoľahnúť na spaľovače tuku (fat burner). Týchto produktov je v ponuke veľké množstvo a rozdeľujeme ich na tieto základné skupiny:
- termogénne – lipotropné spalovače s energezujúcimi zložkami,
- karnitíny – produkty vyrobené na základe jednej účinnej látky L-Carnitín,
- bez stimulantov – vhodné pre ľudí so zlou toleranciou kofeínu, ktoré je vhodné užívať aj večer.
Ďalšie kategórie sú rozdelené podľa látok známych ako účinné spaľovače tuku. Patria medzi ne zelený čaj, CLA, omega-3 mastné kyseliny a podobne.


TERMOGÉNNE, LIPOTROPNÉ
Najúčinnješia kategória spaľovačov tuku. Termogénne spalovače pracujú na princípe zvyšovania teploty organizmu a tým aj jednoduchšieho roztápania telesného tuku, potláčajú chuť do jedla a stimulujú organizmus počas výkonu.

KARNITÍN
Karnitín alebo L-Carnitine je aminokyselina, ktorá pretvára mastné kyseliny s dlhým reťazcom na trigliceridy v mitochondrii (bunečná elektráreň), kde následne oxidujú a tvoria energiu. Prvé vedecké štúdie s karnitínom boli realizované už v roku 1937. Je to veľmi populárny suplement podporujúci rast a vývin ľudského tela. Karnitín je zlúčeninou dvoch aminokyselín, lysín a methionín. Najviac sa využíva počas diét a v období redukcie tukových zásob ako účinný spalovač tuku. Navyše potláča pocit hladu, čo je pri redukcii príjmu cukrov a sacharidov dôležitý poľahčujúci faktor.

CLA
CLA (Konjugovaná kyselina Linolová)  sú koncentrované aktívne izoméry, ktoré pomáhajú znížiť celkový obsah telesného tuku.  Neobsahuje stimulanty ako napríklad kofeín, ktoré môžu vyvolávať vedľajšie účinky.  CLA vo forme doplnkov výživy je určené pre získanie a udržanie štíhlej postavy.  Preukázateľne buduje svalovú hmotu a súčasne podporuje rast svalovej hmoty, čo pomáha v tvarovaní Vašej postavy. Mastné kyseliny medzi, ktoré patrí aj CLA  majú všeobecne priaznivý vplyv na zdravie človeka v desiatkach procesoch ľudského organizmu.

ZELENÝ ČAJ
Všeobecne je dokázaný blahodarný vplyv zeleného čaju na ľudský organizmus vrátane schopnosti odbúravania telesného tuku. Posilňuje termogenézu - spaľovanie tuku tepelným pohlcovaním energie, čo vedie k lepšiemu spracovaniu tukových zásob na energiu. Zelený čaj je bohatým zdrojom prírodných bioaktívnych fytochemických látok - polyfenoly (catechíny, flavonoly, fenolové kyseliny) a methylxantíny (kofeín, teofylín, teobromín). Navyše zelený čaj je silný antioxidant a likviduje tak voľné radikály v organizme. Má dokonca až 200x silnejší antioxidačný účinok ako vitamín E.


Ak sa Vám článok páči, zdieľajte ho medzi svojich priateľov. Ďakujem.

Autor: Mgr.Marián Rybár