Doplnky výživy

Proteíny

Proteíny
Proteíny správne nazývané aj bielkoviny sú nevyhnutným základným stavebným prvkom svalov. Proteíny vo forme doplnkov výživy rozdeľujeme na niekoľko základných foriem podľa ich pôvodu. Srvátkový proteín s používaným názvom whey proteín má najvyššiu biologickú hodnotu a je rýchlo vstrebávaný do svalov.  Casein je mliečna bielkovina používaná najmä vďaka schopnosti postupného uvoľňovania.  Proteíny pôvodom z vajíčka nazývame albumín a väčšinou sú obsiahnuté v multizložkových produktoch. Rastlinné proteíny zo sóje patria medzi bielkoviny s postupným uvoľňovaním a majú pozitívny vplyv na rast svalov a aj ich ochranu v období diéty a redukcie telesnej hmotnosti. Soya je veľmi vhodným zdrojom rastlinných bielkovín pre vegetariánov ako aj pre ľudí z nízkou toleranciou laktózy.

Srvátkový proteín

Whey proteín (srvátková bielkovina) je veľmi kvalitný zdroj bielkovín a na rozdiel od ostatných druhov je tou najpoužívanejšou. Dôvodom je rýchla schopnosť vstrebávania ihneď po užití a vysoký obsah vetvených aminokyselín ako glutamín, leucín, BCAA a iné. Whey proteín je dôležitý pre kulturistov, ľudí v diéte a takmer všetkých športovcov.  Súťažiaci v kategóriách fitness a kulturistika trénujú často a ich hladina bielkovín a aminokyselín klesá fyzickou aktivitou a preto je potrebné pravidelné dopĺňanie. Práve srvátková bielkovina je ich skvelým zdrojom pričom priamo do svalov putujú takmer ihneď po užití. Srvátkový proteín výrobcovia ponúkajú v rôznych stupňoch kvality od základného spracovania až po takmer 100% využiteľný hydrolyzát.

Kazeínový proteín

Mliečne proteíny alebo kazeín (casein),  je kvalitný zdroj bielkovín s postupným uvoľnovaním a vstrebaním do organizmu. To je dôvod prečo je casein vhodné užívať vo forme proteínových šejkov najmä pred spaním počas budovania svalovej hmoty a v období diét (s dostatočným odstupom pred a po tréningu). Práve postupné uvoľňovanie bielkovín zvýhodňuje užívanie mliečnej bielkoviny pred ostatnými zdrojmi. Mliečny proteín spomedzi všetkých druhov najlepšie tlmí svalový rozklad obsahuje podporné peptidy, ktoré napríklad znižujú krvný tlak.  Je tiež dobrým zdrojom vápniku.
 
Beef proteín - hovädzí

Hovädzí proteín prémiovej kvality so zmesou ostatných dôležitých zdrojov bielkovín.
Bielkoviny ako stavebné kamene svalového tkaniva, prispievajú k rastu a udržaniu svalovej hmoty. Hovädzina je veľmi cenný ale aj drahý zdroj bielkovín, a vo väčších množstvách ťažko stráviteľná.
 
Sójový proteín

Má obvykle buď veľmi nízke alebo žiadne percento tuku, cholesterolu a laktózy.  Je ideálny pre tých, ktorí trpia neznášanlivosťou laktózy a môže byť používaný ako mäsová náhrada. Preto je vyhľadávaným zdrojom bielkovín pre vegetariánov. Pri diéte Vám poskytne zdravú variantu neživočíšneho proteínu. Sójový proteín ovplyvňuje tvorbu endorfínov v organizme a to vplýva upokojujúco na ženy najmä počas redukcie hmotnosti v období diéty. Ak hľadáte lacný no biologicky hodnotný zdroj bielkovín neživočíšneho pôvodu, tak práve sójová bielkovina je vhodným riešením. V našej ponuke nájdete produkty len na báze sójových bielkovín, ale aj multizložkové zdroje, ktoré obsahujú rôzne zdroje bielkovín vrátane sójovej.
 
Vaječný proteín

Albumin je vhodný na užívanie pre tých, ktorí trpia neznášanlivosťou na mliečny cukor (laktózu).  Albumín v správnej kombinácii obsahuje všetkých 8 esenciálnych aminokyselín, ktoré dodajú telu dôležité stavebné látky. Albumín je bielkovinou krvnej plazmy a tvorí až 60% všetkých plazmatických bielkovín. Aj preto tento proteín výborne transportuje minerály do krvi. Je vhodný pre ľudí trpiacich neznášanlivosťou laktózy. Vaječný proteín obsahuje všetkých osem esenciálnych aminokyselín, tak dôležitých a prínosných pre tvorbu svalovej hmoty a regeneráciu. Dĺžka doby trávenia je až do 3 hodín, čo umožňuje postupný prísun bielkovín po celú dobu trávenia.